اگر می خواهید به پرندگانی که در حیاط خانه تان زندگی می کنند کمک کنید بیایید با هم ساخت یک لانه قشنگ پرنده را بیاموزیم. پرندگان کوچک بسیاری با مشاهده این لانه به آن جذب شده و زندگی خود را در آن آغاز کرده و حتی جوجه آوری می کنند. تماشای حالات مختلف و رفتار این جانوران خصوصاً برخوردشان با بچه هایشان بسیار جالب و دیدنی است. از آنجا که این یک لانه پرنده چوبی است و ساخت آن مستلزم کار با لوازم نجاری است، بدون حضور و کمک بزرگتر ها اقدام به ساخت ننمایید. 

1-      ضخامت چوبی که استفاده می نمایید باید 5/1 تا 2 سانتی متر و از چوب مرغوب و مقاوم ساخته شود.

2-      مساحت داخل می بایست حداقل 100 میلیمتر مربع بوده و فاصیه نقطه پایینی سوراخ ورودی از کف لانه می بایست حداقل5/12 سانت باشد تا پرندگان شما طعمه گربه ها نشوند.

3-      میخ ها و پیچهای بکار رفته می بایست گالوانیزه و ضد آب باشد.

4-      سطح داخلی دیواره جلویی باید صیقلی و صاف باشد تا جوجه ها بتوانند به راحتی با بالا رفتن از دیواره خود را به ورودی برسانند.

5-      وجود یک سوراخ کوچک در کف لانه باعث خروج آب و جلوگیری از پوسیدگی می گردد.

6-      سقف لانه یا دیوار جلویی را با میخ ثابت نکنید چون باید در پاییز لانه را تمیز نمایید. می توانید از یک تمه لاستیک( تیوب کهنه دوچرخه) و مقداری میخ یک لولای ساده بسازید. استفاده از لولاهای فلزی ضد زنگ هم بلامانع است. بوسیله یک قفل یا هر وسیله دیگر سقف را محکم کنید.

 

 

7-      قطر دهانه ورودی به اندازه پرنده هایی که قصد جلب نظرشان را دارید بستگی دارد. برای مثال قطر دهانه برای چرخریسک آبی، چرخریسک مردابی و چرخریسک دودی 25 میلیمتر، برای چرخریسک بزرگ و گنجشک درختی 28 میلیمتر و برای کمر کولی و  گنجشک خانگی 32میلیمتر می باشد. لانه سار 25 تا 30 درصد بزرگتر از اندازه هایی است که در ذیل خواهید دید و قطر دهانه آن هم 45 میلیمتر است.

8-      اگر نیمه بالایی دیواره جلویی را خذف نمایید لانه شما جلب توجه سینه سرخ ها، دم جنبانک ابلق، سسکها و چکاوکها را خواهد نمود. مگس خور ابلق لانه ای عمیق با ورودی فراختر را ترجیح می دهد.

9-      از مواد محافظ چوب به منظور حفظ مقاومت چوب استفاده کنید و قبل از نصب اجازه دهید کاملاً خشک شده و هوا بخورد.

10-   از دیاگرام زیر برای چگونگی چینش قطعات استفاده کنید

 

 

لانه را در کجا نصب کنیم

پس از ساخت جعبه آنرا در جای مرتفعی نصب نمایید که دسترسی، تمیز نمودن و تحت نظر گرفتن آن برایتان آسان باشد. عموماً ارتفاع لانه ها 185 سانتیمتر بالاتر از سطح زمین است. آنرا در جایی قرار دهید که آفتاب صبحگاهی به آن تابیده ولی از گرمای آفتاب بعد از ظهر و وزش باد در امان باشد( بین شمال و شرق جغرافیایی).

ممکن است مدت زمانی طولانی گاه یک سال زمان ببرد تا پرندگان با لانه شما آشنا شوند. پس انگیزه خود را از دست ندهید در عوض سعی نمایید با تغییر دادن جای لانه ها و افزودن تعدادشان شانس انتخاب بیشتری به آنها دهید و سلایق آنها را دریابید. بهترین زمان برای نصب لانه هم اواسط بهمن ماه است که بسیاری از پرندگان با نزدیک شدن فصل بهار شروه به ساخت و فراهم نمودن سرپناه جهت جفت گیری می نمایند. رفتار پرندگان را زیر نظر گرفته و از ملاحظات خود یادداشت برداری نمایید. مراقب شکارچی ها و رقبا باشید تا مشکلی بوجود نیاورند.

در هنگام نصب از میخ استفاده نکنید زیرا به بدنه درخت صدمه وارد می آید. بهترین کار استفاده از نوارهای تیوپ ماشین جهت بستن لانه به بدنه درخت است

۱۳۸٧/۸/۱٢ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ توسط بهارک رزاقی راد نظرات ()
استفاده از مطالب این وبلاگ با اجازه نگارنده و ذکر منبع بلامانع است استفاده از مطالب این وبلاگ با اجازه نگارنده و ذکر منبع بلامانع است